11Lut

Pudzian kontra Hejtstop

Konfrontacja twórców kampanii Hejtstop z Mariuszem Pudzianowskim oraz jego zwolennikami rozgrzała polski internet i uruchomiła kolejną falę nienawiści. Obie strony miały unieść się na jej grzbiecie – jedni zyskując pretekst do istnienia, drudzy pretekst do walki – niestety fala tylko podcięła im nogi i wciągnęła pod wodę, zatapiając wszystkich we wzajemnym hejcie.

Nienawistna dwójka

Czy w takiej walce ktoś może wygrać? Kto zyskał a kto stracił? Komentowałem tę sytuację dla PRoto.

Najmocniejsze reakcje wywołał wpis Mariusza Pudzianowskiego dotyczący Joanny Grabarczyk.

Biorąc pod uwagę to jak wiele aktywnej, bezinteresownej i nietrudnej do przewidzenia nienawiści wywołał, należy ocenić tę wypowiedź jako skrajnie nieodpowiedzialną. Pokazuje ona jednocześnie, że osobom publicznym brakuje świadomości siły ich słowa i tego, że mogą nim wyrządzać realną krzywdę. Nie uleganie pokusie dobitnego wyrażenia swojego zdania jest w takich sytuacjach wyrazem rozsądku, z kolei poddawanie się jej – ewidentnego cynizmu.

Jeśli chodzi o twórców kampanii Hejtstop również nie można pozytywnie ocenić ich postawy:

Wiele do życzenia pozostawia również postawa twórców „Hejtstop”. Najpierw ich kampania epatuje nienawiścią, wstrząsa i zmusza do refleksji, ale i doprowadza do błędnych wniosków i działań – „zwalczania hejtu hejtem”. Zaś kiedy przychodzi moment konfrontacji, reagują oświadczeniem, biernością. A wręcz z groteską graniczy dziękowanie Pawłowi Kukizowi za doprawione ironią przeprosiny.

Jedyne warte uwagi słowa to wpis Tomasza Kammela, który sprawnie punktuje wypowiedzi Mariusza Pudzianowskiego i Pawła Kukiza – może to nie nokaut, ale na pewno założenie bolesnej dźwigni – poniżej. Pełny opis sytuacji wraz z eksperckimi komentarzami na łamach PRoto – zapraszam do lektury!

Prosba do Paweł Kukiz i Mariusz Pudzianowski. „Na jej miejscu tez marzylbym o imigrantach.” – tak Paweł Kukiz komentuje…

Posted by Tomasz Kammel on 8 luty 2016

Reakcja na hejt w 3 krokach

A co robić, kiedy Ty padniesz ofiarą nienawiści w sieci? Poznaj 3 kroki reakcji na hejt opisane w artykule Jak reagować na nienawiść w sieci?

Podziel się

Chris Harris Jr Authentic Jersey